Вам коротше або довше? Ген-многостаночник

0

Дата: 30-05-2010 | Автор: Yanina Lonskaya | Размещено: Без рубрики , Воздействие на человека

undefined

Цей ген називають геном егоїзму, жорстокість, щедрості, альтруїзму й сімейного щастя одночасно …

Довелося дати собі труд спробувати трохи розібратися.

Геном людини розшифровано — це втішно. Багато казок ще позначиться, багато справи зробиться. Але всю осінь доводилося плутатися: самі різні сенсації, а мова йде про один лише гені з важковимовною назвою ген avpr1a .

Ізраїль (професори Ебштейн і Кнафо) з’ясували, що чим коротше цей ген, тим люди егоїстичніше і більш жорстокі. А от чим довше — тим благородним і альтруїстично (як завжди, радують наведені цифри, хоча без них, звичайно, нікуди: на 50% більш великодушні, як повідало BBC).

Англійці (професор психології Джордж Філдман ) підтвердили, що цей ген і у мишок також сприяє соціальному поведінки, особливо встановлення дружніх зв’язків та взаємодопомоги. Більше того, якщо додати копії цього гена у мозок сірих нориць, відомих своїми безладними зв’язками, то вони починають вести себе, як їхні родичі — степові полівки: стають вірними і відданими чоловіками, ліворуч не бігають. Ще й виявляють себе дбайливими батьками. Чадолюбіе у колишніх «розпусників» доходить до крайнощів — самі починають чистити своїх мишенят.

Подібний ефект — у досліджених мавп: шимпанзе й бонобо.

Шведський професор Карл Ліхтенштейн протягом п’яти років вивчав життя понад півтисячі сімейних (або спільно проживають) пар. І теж виявив пряму взаємозв’язок між цим геном і сімейним поведінкою. Стабільність подружніх відносин визначалася також різновидом гена avpr1a.

І, мабуть, саме веселе: виявлено зв’язок цього гена зі здатністю до танцю.

Яким чином це відбувається — більш-менш зрозуміло . Ген avpr1a реально впливає на вироблення гормону вазопресину, який і визначає нашу соціальну активність. Гормон цей ще звужує судини, має антидіуретичний ефект (це коли потрібно менше рідини втрачати), але, виявляється, в першу чергу впливає на центральну нервову систему. Йому ми й зобов’язані рівнем агресії в соціальну поведінку. При цьому зовсім не зрозуміло, як саме довжина гена впливає на рецептори гормону вазопресину, однак впливає, і це стало цілим каскадом різноманітних сенсацій.

Робляться далекосяжні висновки. Журнал Nature пише про відповідальність цього гена за деспотичною поведінка, тобто у світових (та й у маленьких) диктаторів є тепер дуже благозвучне виправдання: мовляв, цей ген закоротка, а наше діло маленьке.

Нестримна прагнення до наживи? — Теж «не винувата я», ген не доріс до альтруїзму, безкорисливості і прагнення обдаровувати ближніх. Оце був би довшим — став би бессребренніком, як пити дати. Останню сорочку б віддав, нікого б не обездоліл, а так — вибачте.

Гарна відмовка з’явилася і для нетовариська у шлюбі. Усі негаразди сімейного життя тепер можна списати на конкретну генетичну особливість. А тривалий і стійкий шлюб теж будемо пояснювати довжиною гена або кількістю його алелей …

Навіть якщо все так і є (звичайно, так і є), чи станемо ми рабами своїх генів? Є ще соціум, є виховання, загальноприйняті моральні цінності, кажуть, є ще совість (невідомо поки що, де гніздиться, може, в довгому хвостик цього ж гена?).

Попереду і генна інженерія. Протести — протестами, але цього не уникнути. Чи будемо ми вкорочувати або нарощувати цей ген, як зараз нігті, за своїм бажанням? І яким буде це бажання? І чи зможемо ми впливати нишком на іншого, без його згоди?

Так хто ми? Ланцюжок ДНК або до неї все-таки щось ще додається?

Автор: Галя Константинова

Поделиться в соц. сетях

Оставить комментарий или два