Сьогодні православні та греко-католики святкують Яблучний Спас

0

Дата: 19-08-2010 | Автор: admin | Размещено: Новости , Религия и вера , Традиции и культура

У четвер, 19 серпня, православні та греко-католики відзначають свято Преображення Господня, у народі також іменоване Яблучним Спасом.

Святкові богослужіння відбуваються у храмах, після чого духовенство згідно з давньою традицією здійснює освячення плодів.

Традиція освячення фруктів нового врожаю, в першу чергу яблук, бере свій початок ще з апостольських часів. Дозрілі плоди, які священик у храмі кропить святою водою, символізують всю природу, що чекає оновлення.

Сьогоднішнє свято нагадує про Преображення Ісуса Христа на горі Фавор — подію, що сталася за 40 днів до розп’яття Спасителя. Троє апостолів — Іоанн, Яків і Петро — побачили велич і славу Христа: як кажуть у Євангеліях, обличчя Спасителя стало подібним до світла блискавки, одяг — осяйний, як сніг.

Свято було встановлено в IV столітті, коли свята рівноапостольна Олена, мати Костянтина Великого, звела на горі Фавор храм на честь Преображення Господнього. З V століття святкування цього дня отримало повсюдне поширення на християнському Сході.

Свято Преображення належить до найбільш значущих церковних свят. Цього дня у храмах здійснюється урочиста літургія і співається канон, що розповідає про велич події.

Священики одягають біле вбрання, що символізує Божественне світло, що виходило від Христа на горі Фавор, а після служби освячують святою водою плоди нового врожаю.

Звичай освячувати плоди бере початок у VIII столітті. Його було приурочено до свята Преображення, оскільки до цього часу на сході достигали плоди, найважливішими з яких вважалися колосся й виноград, які використовуються у богослужінні. В Україні до серпня виноград достигав не скрізь, а тому його замінили на яблука, звідси пішла і друга, народна назва свята — Яблучний Спас.

http://ua.korrespondent.net

http://www.kumushka.com/uploads/

Поделиться в соц. сетях

Оставить комментарий или два