Три в одному: лососеве питання

4

Дата: 19-08-2010 | Автор: ostrogorska | Размещено: Воздействие на человека , Новости , Проекты , экология

Чисельність людей на планеті зростає, а кількість того, що можна перетворити в їжу – ні. Навіть океан давно перестав здаватися безмежним: добувати рибу з кожним роком стає все важче. Але крихітна фірма AquaBounty Technologies Inc. стверджує, що допоможе нагодувати світ.Фірма виростила генетично модифікованого лосося, який досягає продажної ваги в два рази швидше, ніж звичайна риба. Більш того, AquaBounty сподівається знизити забруднення навколишнього середовища, захворюваність серед риб та інші негативні чинники, що супроводжують вирощування морської риби на фермах всередині континенту.

Управління з контролю якості харчових продуктів і лікарських препаратів (FDA) не поспішає схвалювати продукт, який може стати першою у США генетично модифікованою їжею.

«Це – прецедент. Якщо лосось AquaBounty «пройде», будуть і інші, – говорить Ерік Халлерман (Eric Hallerman), завідувач кафедрою рибальства і наук про дику природу в університеті Virginia Tech. – А якщо ні, негативний ефект збережеться на довгі роки ».

Багато представників галузі рибного господарства з підозрою ставляться до ідеї генетично модифікованої риби. «Ні! Це навіть не обговорюється », – написав у електронному листі Йорген Крістіансен (Jorgen Christiansen), представник компанії Marine Harvest – одного з найбільших у світі постачальників лосося. Крістіансен говорить, що його компанію турбує можлива реакція споживачів на генетично модифіковану рибу: «Люди будуть неохоче купувати її, навіть незважаючи на високу якість і підтверджену безпеку».

Крістіансен – не єдиний, хто відкидає навіть думку про впровадження ГМ-лосося на ринок. «Ми не підтримаємо його … Ми не хочемо навіть розглядати це питання, навіть якщо на таку рибу є попит і державні органи визнають ГМ-лосося безпечним», – говорить Нелл Халс (Nell Halse), президент Міжнародної асоціації виробників лосося (International Salmon Farmers Assn ).

Хтось називає лосося AquaBounty «Франкенфіш» («Риба-Франкенштейн»), інші вважають, що ці старання марні. «Я не бачу в ньому необхідності», – говорить Кассон Тренор, представник Грінпіс (ця організація виступає проти всіх генетично модифікованих організмів, включаючи рослини). – «Нам не потрібно створювати нових риб».

З іншого боку, Національний інститут рибного господарства, основна торговельна асоціація виробників морепродуктів в США, підтримує «використання біотехнологій для створення генетично модифікованої риби» за умови, що FDA оцінить продукт, як безпечний.

FDA завершила огляд основних аспектів використання генетично модифікованого лосося, за словами виконавчого директора AquaBounty Рональда Стотіша (Ronald Stotish). Асоціація планує через кілька тижнів скликати експертну раду, щоб зважити всі «за» і «проти». Процес може розтягнутися на місяці, але для AquaBounty після 14-річної роботи, яка зажадала інвестицій у розмірі $ 50 млн, це великий крок вперед.

Людина активно втручається в еволюцію живих організмів, особливо сільськогосподарських тварин і рослин. Шляхом селекції та гібридизації отримано безліч нових видів великої та дрібної рогатої худоби, птиці і різних зернових та овочевих культур. У їх числі бройлерні кури, посухостійкі сорти пшениці, а також овочі та фрукти, які не псуються надзвичайно довго.

Але генна інженерія (особливо, якщо мова йде про тварин) – зовсім інша справа. Принаймні, у суспільній свідомості.

«Сама ідея генетичної модифікації живих організмів наводить на думку, що ми переходимо якийсь рубіж, і можемо прийти до неприємних результатів», – говорить Пол Томпсон, фахівець з етики сільськогосподарських досліджень в Університеті штату Мічиган.

На відміну від звичайного лосося, генетично модифікована риба AquaBounty росте протягом зими також швидко, як і влітку, тому досягає продажного ваги 3.5 – 4 кг не за 36 місяців, а за 18. Риба виведена шляхом введення в генотип чавичі (найбільшого з тихоокеанських лососів) гена американської бельдюгі, що нагадує величезного вугра, та ін’єкції змішаного генетичного матеріалу в запліднені ікринки сьомги.

«Це всього один ген. Ген одного лосося в іншому лососеві », – говорить Стотіш. Генетично модифікований лосось «ідентичний натуральному» за зовнішнім виглядом, смаком і біохімічним складом. Але при цьому він протягом життя споживає на 25% менше корму, ніж звичайний лосось. Риба AquaBounty не крупніше «природних» побратимів, вона просто досягає своїх розмірів швидше.

Ще одна проблема, яку не можна не брати до уваги – можливе схрещування ГМ-лососів з живуть в океані особинами. Більшість вирощуваного лосося міститься в океанічних «загонах», в яких риби можуть контактувати з дикими побратимами. Це може призвести не тільки до зараження будь-якими хворобами, а й до потрапляння змінених генів в генофонд океанічної риби. Вийшло в результаті потомство буде менш пристосоване до умов навколишнього середовища, що може вплинути на екосистему в цілому.

Зміст лососів AquaBounty в закритих резервуарах на березі допоможе захистити дику популяцію, але не можна виключати нелегальне або несумлінне розведення генетично модифікованої риби.

На основі наявної інформації лосось AquaBounty не представляє загрози для дикої популяції, але завжди залишається фактор невідомості. За словами професора Вільяма Мюра з університету Purdue, це порівняно з імовірністю прояви побічних ефектів, не виявлених при клінічних випробуваннях препарату, при широкомасштабному його застосуванні.
Всі ці фактори повинна буде враховувати FDA, виносячи свій вердикт. Якщо проект буде схвалено, споживачі сприймуть його досить легко, вважає Грегорі Кебнік    (Gregory Kaebnick), фахівець з біоетики з некомерційного Центру Гастінгса:  «Це не впровадження гена медузи в помідор. Риба від цього не починає світитися, і не набуває будь-яких інших радикально нових властивостей. У перспективі, люди звикнуть купувати подібні  продукти ».

http://www.popmech.ru/article/7584-tri-v-odnom/scoreid/20882/

Комментарии: (4)

Рыба и говядина были единственными продуктами к которым гены не подобрали, вроде бы. Рыбке уже подобрали. Ждем на прилавках. Будущее уже сегодня…

Підібрать – підібрали, але ще не затвердили. Багато людей проти. Сподіваємось, що більшість таки переможе. І нас насправді чекатиме майбутнє, а не модифікований жах.

Статья написана в очень правильном ключе. Есть современная наука, есть технологии которые могут базироваться на ней. Но внедрение любой новой технологии должно базироваться на принципе предосторожности. Технология может внедряться только после демонтсрации ее преимуществ для потребителя и доказательств безопасности для общества. Такой подход исповедует и Партия Зеленых.

Я вобще категорически против человеческого вмешательства в то, что находится в юрисдикции природы или Б-га. Мы лучше чем есть точно ничего не можем сделать, а любые наши инновация нам потом боком выйдут… как обычно…
Лучше бы мы думали о том, что мы делаем, как поступаем, как мыслим, чем питаемся – это было супер! Большая часть болезней и мутацией сами отошли бы…

Оставить комментарий или два