У Британії можуть дозволити м’ясо і молоко клонованої худоби

0

Дата: 28-11-2010 | Автор: press-center | Размещено: Воздействие на человека , Здоровье

Британські вчені, які за дорученням уряду досліджували властивості м’яса і молока клонованих тварин, заявляють, що така продукція нічим не відрізняються від звичайної і є безпечною для вживання у їжу.

Британська урядова агенція зі стандартів харчування каже, що оприлюднені у п’ятницю висновки її дорадчого комітету з питань нових видів їжі можуть призвести до дозволу на реалізацію у британських супермаркетах продуктів, одержаних з клонованої худоби.

Агенція повідомила, що обговорить висновки експертів у грудні, а відтак винесе свої пропозиції на розгляд міністрів уряду. Європейська Комісія пропонує заборонити продукти від клонованих тварин, але речник правління британської агенції повідомив, що вона не поділяє такої настанови. Її рекомендації можуть визначити підхід британського уряду до переговорів з ЄС із цього питання.

Британський дорадчий комітет з питань нових видів їжі є однією з найавторитетніших груп науковців із цих проблем у світі. До їхніх порад прислухаються уряди багатьох країн, а також ООН. Дозвіл на реалізацію продуктів від клонованих країн у Британії може означати революцію у забезпеченні країни харчами.

Чи достатньо вивчені ризики?

Влітку цього року скандал у Британії спричинили повідомлення про незаконну реалізацію у британських крамницях м’яса клонованого походження. Було зареєстровано три такі випадки. Тоді ці повідомлення викликали велике занепокоєння споживачів щодо безпеки харчування.

У США, Південній Америці та Азії фермерам дозволяється використовувати клонованих корів, овець і свиней для збільшення обсягів виробництва м’ясомолочних продуктів. Але у ЄС фермери за законом мусять одержати на це спеціальний дозвіл уряду, що на практиці досі означало заборону. Порушення приписів тягне за собою великий штраф. Багато європейських фермерів уважають, що їх ставлять у невигідне становище на ринку.

Критики кажуть, що є багато етичних, практичних і законодавчих питань, які потребують відповіді у цій ділянці. Екологи і захисники тварин називають клонування надто ризикованою технологією, наслідки застосування якої є недостатньо вивченими у довгостроковій перспективі.

http://www.dw-world.de/

Коментує Олексій Ангурець, голова Дніпропетровської міської організації ПЗУ, координатор національної кампаніїї з біобезпеки та контролю біотехнології УЕА «Зелений світ»:

Клонування є одним із напрямків сучасної біотехнології. Питанню безпечного використання біотехнології присвячено цілу главу „Порядку денного на ХХІ століття”, головного документу , в якому викладені підходи до вирішення основних проблем сучасності,  спираючись на теорію сталого розвитку.

В цьому документі говориться:  „сама біотехнологія не в стані розв’язати всі фундаментальні проблеми навколишнього середовища і розвитку, тому підхід до оцінки перспектив в цій галузі повинен бути стримано реалістичним”. Далі сказано: „Тільки у випадку наявності належних прозорих процедур забезпечення безпеки і прикордонного контролю,  співтовариство в цілому буде мати максимальні можливості для отримання користі від застосування біотехнології і більшою мірою з готовністю визнає пов’язані з нею потенційні вигоди і ризики”.

До клонування, також, як до будь-якої сучасної технології, має бути застосований принцип перестороги, який означає, що перш ніж впроваджувати будь які новітні технології,  необхідно створити реально діючу систему регулювання та контролю, яка б гарантувала безпеку для людини та довкілля при використанні цієї технології.  Причому відсутність повних наукових доказів небезпечності технології не може розглядатися як причина для відмови від належної системи безпеки.

Таким чином,  широке впровадження клонування може мати місце тільки після отримання доказів безпечності такої технології для людства, враховуючи економічні, соціальні та етичні складові використання клонування за межами наукових лабораторій.

Причому, окрім фахового розгляду експертами, суспільне обговорення проблеми має бути проведено обов’язково. Це не тільки висвітить думку різних соціальних верств, але й допоможить впровадженню технології клонування, її сприйняттю у разі доведення безпечності такої технології.

Оставить комментарий или два