Туберкульоз в Україні — на рівні епідемії

0

Дата: 24-03-2011 | Автор: maxim | Размещено: Здоровье
Палички Коха під мікроскопом Заразитися туберкульозом можна дуже швидко 

В Україні, попри позитивні, за словами медиків, зрушення у контролі за туберкульозом, рівень захворювання та смертності досі — на рівні епідемії.

Співголова Коаліції організацій «Зупинимо туберкульоз разом» Віталій Руденко сказав в ефірі Бі-Бі-Сі в Міжнародний день боротьби з туберкульозом, 24 березня, що Україна за поширеністю хвороби залишається у першій трійці серед європейських країн.

За даними ВООЗ, в Європі — 18 країн, серед яких і Україна, які відносяться до категорії країн з «високим пріоритетом» у боротьбі з туберкульозом.

У цих 18-ти країнах, і в Україні зокрема, рівень захворювання на туберкульоз у 8 разів перевищує середній для решти Європи показник 9,2 осіб на 100 тис. населення, і становить 73 особи на 100 тисяч.

На світовому тлі, наприклад, у порівнянні з Індією, Україна виглядає трохи краще. Фахівці називають доведеним фактом залежність числа хворих на туберкульоз від соціально-економічного розвитку країни. Тобто, чим гірше життя, тим більше можливостей для розвитку туберкульозу. Україна, за словами Руденка, має свою специфіку.

Туберкульоз у фактах

  • Туберкульоз — інфекційна хвороба, що зазвичай вражає легені
  • Передається крапельним шляхом від людей з активною фазою захворювання
  • Симптоми активної форми ТБ — кашель, втрата ваги, болі в грудях, підвищена температура і нічне пітніння
  • Туберкульоз лікується курсами антибіотиків
  • Україна — одна з 27 країн світу, де виявлено форму туберкульозу зі стійкістю на препарати першого ряду — ізоніазід і рифампіцин
  • Україна — одна з 18 країн Європи, де рівень захворювання у 8 разів вищий від середнього і становить 73 особи на 100 тис. населення

За лікування платить держава

Пан Руденко каже, що багато людей не знають, що лікування туберкульозу в Україні безкоштовне.

В. Руденко: У нас надзвичайно велике питання в тому, що люди, які захворіли туберкульозом, ще досі не знають, що у нас лікування туберкульозу безкоштовне. Ліки першого ряду є у всіх протитуберкульозних диспансерах. Тобто, ліками країна забезпечена. І коли людина, яка захворіла на туберкульоз, прийде до тубдиспансеру, отримає лікування від лікаря і буде дотримуватися вимог і рекомендацій стосовно лікування, то така людина через 4-6 місяців стає здоровою і абсолютно адаптованою до нашого життя.

Керівник організації «Зупинимо туберкульоз разом» каже, що за офіційною статистикою, рівень захворювання на туберкульоз знижується, але сказав, що хворих треба заохочувати лікуватися.

На цій мапі ВООЗ показано 27 країн, де поширирюється форма туберкульозу з множинною стійкістю на ліки 

В. Руденко: За статистикою, воно знижується. За офіційною статистикою, в принципі, воно знижується, але ми ж знаємо, що багато верств населення не обстежуються. Тобто, ми не можемо дати зараз точну цифру, скільки у нас бездомних. Доки ми не зробимо так, щоб людину, яка хворіє на туберкульоз, стимулювати… я не кажу – змусити, але заохотити, щоб вона пройшла повний курс лікування і вилікувалась, то ми ніколи не подолаємо проблему захворювання туберкульозом в Україні. Тобто, ці люди будуть ходити серед живих і здорових і заражати їх. Тому треба поставити питання – право здорових на своє здоров’я.

Як заохотити групи ризику?

«Доки ми не зробимо так, щоб людину, яка хворіє на туберкульоз, зацікавити, щоб вона пройшла повний курс лікування і вилікувалась, то ми ніколи не подолаємо проблему захворювання туберкульозом в Україні.»

Віталій Руденко, експерт

В. Руденко: Групи ризику, це, в першу чергу, безхатченки, тобто, бездомні люди. Люди працездатного віку, але які тимчасово безробітні. До речі, більшість хворих – це хворі від 25 до 45 років чоловіки працездатного віку і безробітні. Оце є категорія підвищеного ризику. Це є особи, які звільнилися з місць виконання покарань. Навіть студенти, які перебувають в гуртожитках перенаселених. І також своє додає ВІЛ-інфекція СНІД. Тобто, з людей, які мають набутий синдром імунодефіциту і заражаються туберкульозом, практично 60% помирають.

Бі-Бі-Сі: На вашу думку, чи потрібно робити щеплення немовлятам від туберкульозу?

В. Руденко: Вважається, що в Україні треба робити обов’язково, тому що таким чином унеможливлюється захворюваність на туберкульоз тяжкими формами. І коли у нас епідемія туберкульозу, то це краще робити. Особисто я своїй дитині проводив щеплення і одразу після народження, і потім в 7 років. І вважаю, що це правильно.

http://www.bbc.co.uk/

Поделиться в соц. сетях

Оставить комментарий или два