Павло Хазан: Безконтрольне розповсюдження ГМО — це реальна небезпека

5

Дата: 03-10-2012 | Автор: admin | Размещено: економіка , Материалы , Новости , Экология
Питання генетично-модифікованих організмів знову з’явилося у новинах провідних видань по всьому світу. Ця хвиля дійшла і до України. Чому це відбувається і чи дійсно українців мають цікавити останні дослідження в галузі генної інженерії ми звернулися до Павла Хазана , міжнародного експерта, людини, яка почала займатися цим питанням в Україні ще у 1997 році. Тоді міжнародна організація Friends of the Earth Europe із своїм українським партнером УЕА “Зелений світ” почала Європейську кампанію “ Halt GMO pollution ”.

- Пане Павле, чому суспільство знову зацікавилося проблемою ГМО, це стає модним, чи людям дійсно є над чим замислитись?

- Я думаю, перш за все треба чітко визначитися навіщо ми взагалі говоримо про біологічну безпеку та ГМО і що це таке. Отже б іобезпека вченими визначається, як відсутність загрози спричиненої біологічними об’єктами, які зазнали змін від безпосереднього, або опосередкованого антропогенного впливу, тобто це один із типів техногенної безпеки. І це в свою чергу входить до системи національної безпеки держави. Термін біобезпека виник власне після широкого впровадження сучасних біологічних технологій, технологій із застосуванням біологічних об’єктів.

Біотехнологія в свою чергу — це є скерований людиною комплекс способів отримання корисних для суспільства цільових продуктів за допомогою біологічних агентів – мікроорганізмів, вірусів, клітин тварин та рослин, а також за допомогою позаклітинних речовин і компонентів клітин. Це важливо знати тому, що саме практичним результатом комерційного застосування сучасної біотехнології і стало створення та вивільнення в навколишнє природне середовище Генетично Модифікваних (або Змінених) Організмів (ГМО).

- Що собою уявляють сучасні ГМО?

На жаль в Україні бачимо повну відсутність держаної політики та професійного підходу у наших депутатів до розробки законодавчої основи щодо біологічної безпеки. Це все призвело до повної незахищеності нашого суспільства перед загрозою безконтрольного розповсюдження ГМО. Але більшість наших співвітчизників сприймає ГМО як віддалену можливу загрозу для здоров’я людини та довкілля.

Відомо, що абсолютна більшість генетично змінених культур представлена 4-ма видами, а саме: соєю, кукурудзою, бавовною та ріпаком, а також двома модифікаціями – стійкістю до гербіцидів та стійкістю до комах-шкідників. Не є секретом, що у 2009 році в США, одному з найбільших виробників ГМО, 89% гм-культур були гербіцид — стійкими. Такі культури генетично модифіковані спеціально для того, щоб толерантно реагувати на обробку гербіцидами. Вони набагато менше вразливі до них ніж бур’яни.

Впровадження так званих “готових до раундапу” (Roundup Ready) гм-культур в США призвело до зростання використання гліфосатних гербіцидів у 15 (!) разів в період з 2004 по 2005 рік, крім того на 28% з 2005 по 2010. За офіційними даними, тільки продаж гербіциду “раундап” склав 48% загальних корпоративних продажів компанії Монсанто в першому кварталі 2008 року. Таким чином, сучасні гм-культури є жахливим поєднанням небезпечної хімії та потенційно загрозливої біології.

- Скажіть будь ласка, а чи є ГМО на території України?

На жаль офіційних даних про наявність в Україні ГМО просто немає, але багато досліджень як українських, так і закордонних науковців свідчать про те, що ГМ-рослини присутні на українських полях. Важливо, що відповідно до чинного законодавства в Україні заборонено вивільнення ГМО у навколишнє природне середовище до їх державної реєстрації. Але на сьогодні жодний ГМО не пройшов таку державну реєстрацію, тобто офіційно на українському ринку продуктів, що містять ГМО, бути не може. Тому надпис на упаковках всіх без винятку продуктів “Без ГМО” є безглуздим. Це приблизно також, як ставити надписи, що продукти не містять радіоактивних відходів або збудників холери. Держанні органи влади в Україні з одного боку у вимусили виробників нести витрати на тотальне тестування продукції на вміст ГМО, а з іншого боку не зробили жодного кроку по виявленню реально існуючих ГМ-культур. Якщо ми кажемо про перевірки, то починати їх потрібно саме з присутніх на ринку біотехнологічних корпорацій — Monsanto, Syngenta та Bayer.

- Що все ж таки стало причиною такого інтересу ЗМІ до теми ГМО останнім часом?

Нещодавно французький вчений Жиль-Ерік Сераліні в Університеті Кана проводив дослідження із щурами, яким до корму додавали різновид ГМ-насіння, що є стійким до впливу гербіциду Roundup Monsanto NK603. В наслідок цього було виявлені нові результати негативного впливу ГМО на організми тварин. Щури, які споживали ГМ-продукти, серйозно захворіли, у них виникли пухлини, стали страждати печінка і нирки. Експеримент показав, що 50% самців і 70% самок померли передчасно. У контрольній групі це співвідношення склало 30% і 20% відповідно. Це одне із багатьох свідчень небезпеки ГМО. Читаючи про результати цих експериментів хочеться запитати: “А навіщо українцям, які мають родючі землі та традиції органічного землеробства, виробляти та використовувати ГМО?”

Павло Хазан. Офіційний сайт.

Павло Хазан. Сторінка у фейсбуці.

Інші матеріали з Павлом Хазаном можна подивитись тут

gorod.dp.ua/news/tag/6778

а також тут gorod.dp.ua/news/tag/251

Поделиться в соц. сетях

Комментарии: (5)

Так дійсно стаття актуальна

У номерах «Дзеркала Тижня» ( dt.ua ) за 6 та 13 жовтня 2012 р. були присвячені цьому дослідженню статті. Автори показали наукову недолугість французького дослідження. Також наведено табличку отриманих даних. Ефект ніби є, але хаотичний, величезні стрибки в обидва боки від контроля, зі слабкою кореляцією із дозою досліджуваних продуктів (ГМ кукурудза та гліфосат у воді).

Взагалі, подібні «проекти» (зокрема, досліди Єрмакової, дослідження шкоди мобільних телефонів, СВЧ пічок, впливу профілактичних щеплень тощо) мають багато спільних рис.

1. Досліди ставляться не коректно (мала кількість піддослідних, сумнівне походження досліджуваного матеріалу (Єрмакова так толком і не пояснила походження нібито ГМ сої у своїх дослідах)), проблеми із самим проведенням (режим утримання тварин, облік отриманих даних)).

2. Не завжди коректно обробляються отримані дані (похибки…), зроблені висновки завжди неоднозначні результатам дослідів та спірні.

3. Сенсаційність результатів — виявлений ефект настільки значний, що не міг бути не помічений іншими дослідниками (а вивчаються нібито вже широко поширені ГМ рослини чи то типи вакцин). Наявність таких ефектів суперечить наявній практиці (використання ГМ організмів у тваринництві, мільйони щеплень).
Іноді, щоправда, навпаки — ефект складно розгледіти і тому аналізується тенденційно обрана вибірка, у якій ефект якраз і сягає фантастичних обсягів.

4. Швидка популяризація результатів досліджень ЗМІ (при тому, що обмеженість експериментів завжди пояснюють нестачею коштів!), нагнітання істерії у суспільстві навколо проблеми (антивакцинаторство).

Усе це ознаки того, що за подібними дослідженнями стоїть шахрайство або (чи водночас) спроби нечесної конкуренції напрямків так званої альтернативної науки із нормальною.
Замість щеплень пропонують гомеопатію, замість невибагливих та зручних у використанні ГМ рослин — пропаганда надзвичайно трудомісткого «органічного землеробства» (можливо — із використанням «досягнень» шахраїв на кшалт модифікаторів води, «структурування» їжі тощо.)

Дело в том, что главный автор исследования, Жиль-Эрик Сералини – широко известный борец с генетически модифицированными организмами, и уже не раз подвергался критике за некорректное обращение со статистикой. Вот, например, ехидный пост генетика Русланы Радчук http://progenes.livejournal.com/83695.html про статью Сералини двухлетней давности, в которой он даже не ставил своих экспериментов, а переиначивал результаты чужих так, чтобы все-таки вывести из них хоть какую-нибудь опасность. В свежей статье, так напугавшей общественность, интересен раздел «благодарности», где автор благодарит за поддержку фонд CRIIGEN, сайт которого переполнен более или менее паническими и пафосными статьями о страшном вреде ГМО и требованиями их немедленно запретить. Ну, понятно, кто платит, тот и заказывает музыку.

а вот заметка Русланы Радчук, непосредственно по теме последнего исследования Сералини, упомянутого в этой статье

забыл ссылку :) http://progenes.livejournal.com/178237.html

п.с. так что шумиха вокруг ГМО как правило из пальца высосана) пока никаких годных исследований на тему их вредности нет, только фриковские лженаучные «ШОКИРУЮЩИЕ СЕНСАЦИОННЫЕ ОТКРЫТИЯ УЧЁНЫХ» :D

что впрочем и не значит что ГМО продукты безвредны, может и вредны, только доказательств этому пока нет)

перепост из группы, в которой ещё много любопытной информации о мифах вокруг ГМО:

Проблема не в том, что в генотипе у пищи — проблема в её фенотипе. А влияние фенотипа пищи на человека можно расценивать только с такой же точки зрения, как и влияние всей остальной органики — «ядовито/не ядовито», «канцерогенно/не канцерогенно», и так далее.

И если пища со всеми «не» — не ядовита, не канцерогенна, не тератогенна, то организму сугубо плевать на её генотип: всё равно в желудке всё подвергается глубокому гидролизу, и ничего от ДНК пищи не остаётся.
Таким образом, я вполне допускаю, что методами современной генной инженерии можно целенаправленно получить генно-модифицированный организм, который будет содержать ядовитые для крысят вещества.

Однако, подобные «методы» не только не имеют ничего общего с биологией в частности и наукой вообще, но также бросают тень на вообще методику лабораторных исследований, как таковую, что есть несомненный вред «общегуманитарного», так сказать, характера.

http://vk.com/topic-21168_23849212

Оставить комментарий или два