Chevron залишиться без українського сланцевого газу?

0

Дата: 26-02-2013 | Автор: press-centre | Размещено: Новости

DW - Енергетичний велетень Chevron має проблеми з підписанням угоди про видобуток сланцевого газу на заході України. На гальма тиснуть місцеві громади.

Американський енергетичний велетень Chevron виграв тендер на видобуток сланцевого газу на Олеському родовищі ще у травні 2012 року. Утім, віз і досі там. На відміну від іншого вагомого у світі гравця на енергетичному ринку — концерну Shell, який у рамках Всесвітнього економічного форуму в Давосі місяць тому вже підписав угоду з урядом України про видобуток сланцевого газу на Юзівському родовищі у Харківській та Донецькій областях, у Chevron виникли проблеми з місцевими громадами Львівщини та Івані-Франківщини, на території яких розташоване Олеське родовище. Проти видобутку виступають насамперед екологи та депутати від ВО  Свобода , які переважають у міськрадах цих областей.

Баланс між ризиками і вигодами

На жаль, Chevron переймає агресивну практику Shell, який не вів переговорів на рівні громад, а домовлявся про все лише з урядом, зазначив у розмові з DW еколог-правозахисник, керівник Бюро екологічних розслідувань Дмитро Скрильніков. Однак, зауважує він, інвестор мусить врахувати, що на заході інша політична ситуація і громада більш активна. «Ми хочемо чути чіткі відповідіна питання, як компанія відшкодовуватиме мешканцям паї, на яких буруватимуть, які хімікати використовуватиме і чи буде цей газ у підсумку дешевшим за нинішню ціну», — каже заступник голови Буської райради, «свободівець» Богдан Гринишин.

Екологи, у свою чергу, застерігають, що за технологією видобутку сланцевого газу інвестор планує використовувати значні об’єми води, а це може загрожувати зневодненню певних територій. Крім того, додав Скрильніков, бракує інформації про хімічні сполуки, які використовуватимуть у процесі видобутку. Місцевих відлякує також відсутність надійного контролювального органу. «У цьому проекті громада просто не довіряє владі і вимагає балансу між вигодами та ризиками. А за цією угодою виходить: ризики в одну кишеню, а прибутки – в іншу», – зауважує експерт.

Російський слід ?

Після того, як ВО  Свобода  зайняла активно несхвальну позицію щодо співпраці із Chevron, на адресу цієї політичної сили почали лунати звинувачення у лобіюванні російських інтересів, мовляв, зрив угоди з американцями на руку північним сусідам. Голова комітету Верховної Ради з питань екологічної політики, член ВО  Свобода  Ірина Сех у розмові з DW відкинула такі закиди. «Є просто факти і конкретні пункти угоди, де інтереси держави не дотримано, – каже Сех. – Приміром, українське законодавство передбачає проведення державної експертизи угоди: фінансової, правової і природоохоронної, а досі цього не було зроблено».

Крім того, за її словами, в угоді є пункт, який дозволяє інвестору продати чи передати дозвіл на видобуток третій стороні. «А де гарантії, що Chevron не передасть цей дозвіл  Газпрому ? – запитує Сех.

Терпіння інвестора закінчується

Водночас, зі свого боку, інвестор уже натякає Україні, що слід поквапитися з укладання угоди. Днями головний менеджер Chevron в Україні Пітер Кларк заявив для Reuters, що переговори з Україною надто затягнулися, і «якщо переговори не завершаться угодою через 1-2 роки, то терпіння втратить одна або інша сторона».

Утім, керівник Бюро екологічних розслідувань Скрильніков сумнівається, що інвестор відмовиться від проекту, бо надто вже «ласим шматком» є ці українські надра, каже еколог. «Таке форсування наштовхує на думку, що обидві сторони намагаються залагодити питання ще за каденції нинішньої влади, бо про все вже домовлено й поділено», – резюмує Дмитро Скрильніков.

На тлі такої невизначеної ситуації з розробкою родовищ сланцевого газу депутати опозиційної фракції  Батьківщина  на початку лютого внесли на розгляд Верховної Ради законопроект про тимчасовий мораторій на пошук, розвідку та видобуток нетрадиційних вуглеводнів, до яких належить і сланцевий газ.

 

Джерело:  Українська служба DW

Поделиться в соц. сетях

Оставить комментарий или два